Orchard trophy
click to enlarge

Commodore William J. Orchard Sneakbox Trophy

Bay Head Race Day Winner
15ft. Sneakbox class A

The Commodore William J. Orchard perpetual trophy for the 15' Sneakbox class was given in 1933 by Bill Orchard to be awarded to the winning sneakbox skipper for Class A on the Bay Head race day of the BBYRA. Bill Orchard, long time BHYC Race Committee Chairman, served as BBYRA commodore in 1933-1934. He also served as BHYC vice commodore in 1935 and as a trustee from 1930-1937.

Trophy Winners History
YearBoatSkipperClub
2017Fleet Not scheduled
2016Fleet Not scheduled
2015All races Abandoned - Weather Forecast
2014Fleet Not scheduled
2013Old Black Magic T 1Russ Lines / Jamie DudekOGYC
2012No Entries
2011Double Trouble S4Tim Brown SPYC
2010S 79Todd NosherSPYC
2009IH 30W. T. Haddon IIIIHYC
2008BH 37Scott CallahanBHYC
2007Lenape Scout (BH 7)Bill O'BrienBHYC
2006Boats sailed wrong course - No finishers
2005WehupoktisEd VienckowskiSPYC
2004OG 24Russ LinesOGYC
2003Lenape Scout (BH 7)Harriette O'BrienBHYC
2002 Paul AmonTRYC
2001 Ed VienckowskiMYC
2000T 91Paul AmonTRYC
1999T 8Dan CrabbeTRYC
1998T 11Jeffrey D. LinesTRYC
1997T 11Jeffrey D. LinesTRYC
1996Race Canceled
1995S 1Garret SayiaSPYC
1994T 11Jeffrey D. LinesTRYC
1993T 11Jeffrey D. LinesTRYC
1992MA 16Jim EarleMYC
1991MR 13G. Wayne PattersonMRYC
1990IH 8Holly Crabbe MorhamIHYC
1989 Jeff LinesTRYC
1988T 11Jeff LinesTRYC
1987 Garret SayiaSPYC
1986 James M. EarleMYC
1985 Dan CrabbeTRYC
1984 Garret A. SayiaSPYC
1983 James M. EarleMYC
1982 D. Owens - R. MillerSPYC
1981 Donald OwensSPYC
1980
1979 Curt - Al - Alf MortonMRYC
1978 George A. OrsiSPYC
1977 Del R. KusmaLYC
1976 John J. ApplegateLYC
1975 John J. ApplegateLYC
1974 George OrsiSPYC
1973 George OrsiSPYC
1972 Howard WrightMRYC
1971 Howard WrightMRYC
1970 Gary WatsonLYC
1969 Gary WatsonLYC
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962Hot ToddyMichael SparkBYC
1961PeriwinkeleDavid PerinchiefSPYC
1960TinkerbellBruce King, R.B. KingOGYC
1959OverdueJ.J. ApplegateLYC
1958OverdueJ.J. ApplegateLYC
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949SkimmerCliff CampbellBDYC
1948FriskyFrank GiamatteiMYC
1947FriskyFrank GiamatteiMYC
1946Noddy TernsNancy Dreier
1945Blue HavenF. TallmanBHYC
1944Wigwam M-18Clifford LewisMYC
1943Wigwam M-18Clifford LewisMYC
1942Flapper M-118L. Clifford LewisMYC
1941HawkRoss DimmMYC
1940No Race Called off
1939WigwamClifford LewisMYC
1938PegasusBruce CraneBHYC
1937PegasusBruce CraneBHYC
1936Nancy LeeBill DeCampBHYC
1935WidgeonR. HartMYC
1934WidgeonR. HartMYC