Atkinson Trophy
click to enlarge

IHYC - E Sloop PM Race Winner

Atkinson Perpetual Cup
for Sloops

The Cup is kept permanently at the IHYC club house, with a "keeper" trophy or Flag presented to the winner each year.

Deed of Gift
Trophy Winners History
YearBoatSkipperClub
2017Showtime T18Clay JohnsonTRYC
2016Hunter T17Chad HillyerTRYC
2015Hunter T17Chad HillyerTRYC
2014Shimmer BH8Russ LucasBHYC
2013Hunter T17Chad HillyerTRYC
2012SlackTide IH44Fred SlackIHYC
2011Shimmer BH8Russell LucasBHYC
2010Faster Horses BH22Bobby KoarBHYC
2009Eruption LA11Bill NoldenLYC
2008No Race
2007Magnum Force LA99James MaidaLYC
2006Gater MA6Garret SayiaMYC
2005Magnum Force LA99Dave MagnoLYC
2004MA 4Richard WightMYC
2003Magnum Force LA99Dave MagnoLYC
2002Ol' Blue T17Cliff CampbellTRYC
2001Ol' Blue T17Cliff CampbellTRYC
2000Magnum Force LA99Dave MagnoLYC
1999LA 99Dave R. MagnoLYC
1998LA 88Paul J. MagnoLYC
1997LA 99Dave R. MagnoLYC
1996MA 4Runyon Colie, Jr.MYC
1995T 18Erik H JohnsonTRYC
1994MA 4Runyon Colie, Jr.MYC
1993LA 99Dave R. MagnoLYC
1992MR 11Henry BossettMRYC
1991LA 99Dave R. MagnoLYC
1990IH 27Harry A. BrickIHYC
1989LA 99Dave MagnoLYC
1988BH 37Scott CallahanBHYC
1987T 17Cliff CampbellTRYC
1986BH 17Michael Fortenbaugh BHYC
1985T 5W. CampbellTRYC
1984LA 99Dave MagnoLYC
1983 MA 4R. Collie, Jr.MYC
1982MA 18Cliff LewisMYC
1981 Peter S. WrightMYC
1980DarkstarW.L. CampbellTRYC
1979 Dick WightMYC
1978
1977 Jonathan WightMYC
1976Ol' Blue T-17Cliff CampbellTRYC
1975 Dick WightMYC
1974AmeradaGary SayiaSPYC
1973AmeradaGary SayiaSPYC
1972RestlessHenry BossettMRYC
1971TradewindFred Slack IIIIHYC
1970SisyphusSam V. MerrickBHYC
1969Ol' Blue T-17Cliff CampbellTRYC
1968Calamity Too M-4 Runyon ColieMYC
1967ScrapperEd O'MalleyMYC
1966Calamity Too M-4Runyon Colie, Jr.MYC
1965Calamity Too M-4Runyon Colie, Jr.
1964Sheer Terror T-17Clifford W. CampbellTRYC
1963Calamity Too M-4Runyon Colie, Jr.MYC
1962Summer Squash M-11A. StitzingerMYC
1961Top DrawerGordon NelsonIHYC
1960CalamityRunyon Colie, Jr.MYC
1959High TideH.J. SangmeisterTRYC
1958WindsongSam V. MerrickBHYC
1957Complex IBritton ChanceMYC
1956KittewakeThomas BuckBHYC
1955Top DrawerGordon NelsonIHYC
1954HirondelleMike FaganSPYC
1953Complex IBritton ChanceMYC
1952ViterseC. Ernest HangarterOGYC
1951
1950HirondelleMike FaganSPYC
1949HirondelleMike FaganSPYC
1948Doon IIIRunyon Colie, Jr.MYC
1947HirondelleHenry ChanceMYC
1946Alita IIM.G. Neff, Jr.MYC
1942 - 1945No Races WWII
1941Wigwam IIL. Clifford Lewis, Jr.MYC
1940Doon IIICharles Ill Jr.MYC
1939Wind SongSam V. MerrickBHYC
1938Doon IIIRunyon Collie, Jr.MYC
1937Doon IIIRunyon Collie, Jr.MYC
1936ScampJ.E. OrchardBHYC
1935AlouetteSam V. MerrickBHYC
1934ScampJ.E. OrchardBHYC
1933RepealDon ColyerBHYC
1932ArdetteT.M. ChanceMYC
1931WitchB.M. HowleyLYC
1930SallyF.P. SchoettleIHYC
1929RascalF. Slade DaleBHYC
1928PhantomTom S. HorrocksIHYC
1927Viking 2F.C. SchfieldIHYC
1926JeanTom S. HorrocksIHYC
1925Oh MinRitner K. WallingSPYC